Norvég politológus: A Nyugat lassan kész beismerni a vereségét Ukrajnában
Glenn Diesen szerint vége a hosszú ideje tartó manipulációnak; a politikai és médiaelit kezd narratívát váltani, ahogy az ukrán proxyháború a végéhez közeledik.
Thomas L. Friedman szerint Oroszország már annyi hagyományos kereskedelmi partnerét vesztette el, hogy legfeljebb Kína olaj- és gázgyarmataként képes túlélni.
Az orosz államfő olyan lépéseket tett, amelyek következményeként országa egyetlen hatalmas Észak-Korea lesz, ideértve, hogy paranoid, dühödt és elszigetelt – csak éppen egy atomhatalomról van szó. Moszkva a falhoz szorult, kétségbeesett, a legjobb úton jár afelé, hogy pária szerepre kényszerüljön. Rajokban hagyják ott legtehetségesebb, legképzettebb polgárai és ez mindenképpen új helyzet – írja a New York Times publicistája.
A cikk szerint Oroszország már annyi hagyományos kereskedelmi partnerét vesztette el, hogy legfeljebb Kína olaj- és gázgyarmataként képes túlélni.
Ám ha így megy tovább, az nem csupán geopolitikai fenyegetést jelent, hanem egyben gigantikus emberi tragédia is. Az egész világ megérzi, hogy a Kreml lefokozza Oroszországot. De ez így marad mindaddig, amíg Putyin megőrzi hatalmát.
Csak találgatni lehet, hogy mi az elnök célja. Lehet, hogy a legutóbbi bejelentésekkel azt kívánta igazolni szélsőjobbos, nacionalista tábora számára: igazi háborút vív az orosz anyácskáért. De az is elképzelhető, hogy jobb pozíciót akar magának a tárgyalásokon. Nem volna meglepő, ha rövidesen tűzszünetet hirdetne, kész lenne helyreállítani a gázvezetékeket és felújítani a szállításokat – azoknak a kormányoknak, amelyek hajlandóak elfogadni az orosz területfoglalást – vélekedett Thomas L. Friedman.
Szerinte félő, hogy teljesen beszorul a sarokba,
Biztos, hogy rá akarja venni Európát saját feltételeinek elfogadására, amihez az kell, hogy megossza a másik oldalt. Ám ha a nyugati partnerek nem hátrálnak meg, akkor az azzal járhat, hogy összeomlik az orosz hadsereg.
Hozzátette: arról nem beszélve, hogy két-három év múlva
A szankciók érvényben maradnak, ez azonban csak gerjeszti a további kivándorlást. Úgyhogy meg kell tanulni együtt élni az orosz Észak-Koreával. Az pedig – már ameddig Putyin diktál Moszkvában – a legjobb esetben is azzal egyenlő, hogy a világ sokkal, de sokkal instabilabb lesz – mutat rá a szerző.
Nyitókép: AFP